ملات ضد اسید معدنی بر پایه سیلیکات پتاسیم

 


 

درمحیط هایی که در معرض مواد شیمیایی و قیلیایی هستند امکان استفاده از ملاتهای معمولی نبوده چراکه بدلیل فعل و انفعالات مواد خورنده محیطی با اجزایی ملات، ساختار مقاومت داخلی ملات تحت الشعاع قرار گرفته و در نتیجه عملکرد بعدی سازه ضعف و خلل ایجاد خواهد شد. لذا برای اینگونه محیطها (از جمله محیطهای آزمایشگاهی، اتاقهای باتری، مخازن الکترولیز، مخازن ذخیره سازی، و راکتورها در بخشهای صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و دارویی، صنایع آب و فاضلاب، نیروگاهها، کاخانه‌های صنعتی و ...)، استفاده از ملات ضد اسید توصیه می شود.

ملات ضد اسید در برابر انواع مواد اسیدی و قلیایی با PH بالا، آب و نمک و حلالها مقاومت خوبی داشته و برای محیطهایی که در معرض مواد شیمیایی خورنده و روغن هستند گزینه مناسبی خواهند بود. این ملاتها عمدتا مقاومت مکانیکی و حرارتی بالاتری در مقایسه با ملاتهای معمولی خواهند داشت.

ساختار و ترکیب ملات ضد اسید

ملات ضد اسید عمدتا دارای ساختاری چند جزئی (دو یا سه جرئی) می باشد که اصولا در ساختار انها عاملی شیمیایی بکار برده می شود که با ترکیب ان با دیگر اجزا، واکنشی شیمیایی و گیرش صورت گرفته بگونه ایکه ملات حاصله دارای مقاومت شیمیایی و مکانیکی مناسبی خواهد شد. برخی از ترکیبات ملات ضد اسید به راحتی در برابر آب حل نمی گردند. این ملاتها در سه نوع زیر تولید و عرضه می گردند:


 • ملات ضد اسید سیلیکاتی (بر پایه سیلیکا)

 • ملات ضد اسید اپوکسی (بر پایه رزین اپوکسی): مناسب برای محیطهای در معرض اسید سولفوریک

 • ملات ضد اسید فوران (بر پایه رزین فورانی)

 • ملات ضد اسید پایه وینیل استر

 ملاتهای ضد اسید توسط شرکتهای تولید کنند با استفاده از ترکیبات مختلفی نظیر موارد زیر تولید می گردند:

 • از رزین اپوکسی بیسفنول و هاردنرهای آرمیت شده

 • از محلول سیلیکات پتاسیم و پودر ضداسید

 • و...


با توجه به مطالب ارایه شده در بالا بطورکلی ملات هايي که در سازه های ضد اسيد مورد استفاده قرار مي گيرند بغير از آنهايي که بر پايه های مواد قيری و گوگردی هستند (از اين نوع ملاتها ديگر استفاده نمي گردد)، مابقی بصورت های دو جزئی و يا سه جزئی بوده و بوسيله واکنش های شيميايي سخت، پس از مخلوط کردن اجزاء ملات ها، واکنش شيميايي شروع مي شود. همانند کليه واکنش های شيميايي، سرعت واکنش بستگی به درجه حرارت دارد. هر چه در جه حرارت در زمان مخلوط کردن مواد و در نهايت در رمان اجرا بالاتر باشد، سرعت واکنش تندتر بوده و ملات زودتر خشک مي شود. برعکس هر چه درجه حرارت پايين تر باشد، ملات ديرتر خشک شده و يا بعبارت ديگر سرعت واکنش کندتر مي باشد. البته ذکر اين نکته ضروری است که دمای کارکرد دارای يک حداقل و يک حداکثر مي باشد که نمي توان در خارج از اين محدوده اجرای ملات را با هم ترکيب و اجرا نمود. در بسياری از ملات ها مانند پايه فوران و فنليک؛ برای رسيدن به اتصال عرضی، ايجاد حرارت در زمان خشک شدن لازم مي باشد. ملات هايی که در ساختمان های ضداسيد مورد استفاده قرار مي گيرند؛ به دو گروه غيرآلی (معدنی) و آلی (پليمری و رزينی) تقسيم بندی مي شوند. از ملات های ذکر شده در بالا به منظور نصب و در نهايت بندکشی کاشي های و آجرهای ضد اسيد روی سطوح کف و فونداسيون ها، داخل کانال ها و سامپ ها، مخازن و پيت ها، برج ها و راکتورها استفاده مي شود. ملات های سيليکاتی از ويژگي های منحصر بفرد ملات های سيليکاتی؛ مقاومت بسيار بالای آنها در برابر اسيدها، حتی اسيدهای اکسيدکننده تا غلظت های ماکزيمم مي باشد. آنها در مقابل کليه انواع اسيدها بجز هيدرو فلوئوريک (حلال شيشه)، ترکيبات اکسيد کننده و حلال ها مقاومت دراز مدت دارند وليکن در برابر مواد قليايي مقاوم نبوده همچنين در محيط های خنثی (در محلهای که شستشو با آب وجود دارد) عملکرد خوبی ندارد. برخلاف ملات های رزينی، ملات های سيليکاتی در مقابل مايعات نفوذ پذير مي باشند. با توجه به موارد مطروحه، عمدتاً از ملات های سيليکاتی در محل هايي که اسيدهای معدنی با غلظت بالا وجود دارد مانند نيتريک اسيد يا و سولفوريک اسيد مي باشد مورد استفاده قرار مي گيرد. دومين مزيت ملات های پايه سيليکاتی؛ مقاومت حرارتی بالاي آنها است. اين نوع ملات تا درجه حرارت 900 درجه سانتيگراد مقاوم مي باشند. بدين جهت در آجرکاري های داخل دودکش های صنعتی مانند نيروگاهها کاربرد فراوان دارد. ملات بر پايه سيليکات ها را ميتوان ملات ضد اسيد و نسوز دانست.

ذکر اين نکته ضروری است که ملات های بر پايه سيليکات پتاسيم مشهورترين و مقاومترين ملات های گروه سيليکاتی مي باشند و در صنعت ضد خوردگی نيز بيشتر از آنها استفاده مي شود. ملات های رزينی و يا پليمری ملات های بر پايه رزين هايي که بعنوان رزين های ضد خوردگی تعريف مي شوند، گروه ديگری از ملات ها هستند که در صورت نياز به مقاومت در برابر بارهای شيميايي مختلف بکار مي روند. بطور کلی اين نوع از ملات های بر پايه يک رزين پيوند دهنده بوده که بوسيله يک هاردنر سخت مي شوند. واکنش شيميايي و از نوع پليمری است. مهمترين رزين هايي که در ملات های ضد خوردگی مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از: رزين های فنوليک، رزين های فوران و رزين های اپوکسی در ترکيب با هاردنرهای پلي آمين و رزين های پلی استر غيراشباع و وينيل استر مي باشد. در داخل ملات ها بغير از پايه رزينی و هاردنر های مربوطه به منظور افزايش مقاومت های مکانيکی و نيز کاهش قيمت از انواع فيلرها مانند دانه بندي های مختلف سيليس ، کربن و گرافيت، کک و در برخی از باريت استفاده مي شود. در مقايسه با ملات های سيليکاتی، ملات های رزينی در برابر نفوذ مايعات نسبتا مقاومتر مي باشند و نيز در برابر طيف وسيعی از مواد خورنده شامل اسيدها، قلياها و حلالها بسته به نوع رزين مورد استفاده در ملات، مقاوم هستند. از معايب ملات های رزينی در مقايسه با ملات های سيليکاتی مقاومت پايين تر آنها نسبت به حرارت مي باشد. مقاومت حرارتی اين گروه از ملات ها برحسب نوع رزين مورد استفاده بين 60 تا 200 درجه سانتيگراد متغير مي باشد. ضعف ديگر ملات های رزينی، عدم مقاومت آنها در برابر مواد اکسيدکننده قوی مخصوصا در درجه حرارت های بالا مي باشد.

 

موارد کاربرد ملات ضد اسید :

 • استفاده از ملات ضد اسید برای چسباندن کاشی های ضد اسید و آجر های ضد اسید
 • استفاده از ملات ضد اسید برای بند کشی کاشی های ضد اسید
 • امکان استفاده از ملات ضد اسید درمحل هایی که امکان ریزش مواد شیمیایی وجود دارد
 • استفاده از ملات ضد اسید در پوشش سطوحی که درمجاورت مواد شیمیایی مخرّب قرار دارند
 • به کار بردن ملات ضد اسید در اتاقهای باتری
 • کاربرد ملات های ضد اسید درکارخانه های فرآورده های غذایی و لبنی
 • ملات ضد اسید و مخازن الکترولیز
 • خواص و اثرات ملات ضد اسید :
 • مقاومت حرارتی عالی ملات ضد اسید  تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد
 • پایداری  و مقاومت شیمیایی عالی  ملات ضد اسید ی در برابر انواع قلیا و اسیدهای قوی معدنی و آلی ، نمکها ، حلالها ، روغنها و دیگر مواد شیمیایی مخرّب
 • چسبندگی بسیار زیاد ملات های ضد اسید به انواع مصالح
 • مقاوم در برابر آب و مواد قلیایی میباشد
 • مقاومت عالی ملات ضد اسید در برابر حرارت زیاد
 • مقاومت مکانیکی بسیار عالی  این ملات
 • امکان پوشش دهی سطوح بدون نصب کاشی

 

 

میزان مصرف ملات ضد اسید   :

بستـه به ضخـامت لایه ملات ضد اسید میزان مصرف مشخص خواهد شد .حداقل ضخامت اجرا باید ، ۳ تا ۴ میلیمتر باشد،

لذا میزان مصرف به طور تقریب برای پوشش یک متر مربع حدود ۴ کیلوگرم می باشد و میزان مصرف ملات ضد اسید برای بندکشی با تـــــوجه به حـــــجم بنـــــدها و وزن مخصوص ۱/۷ گرم بر سانتی متر مکعب ملات ضد اسید  قابل محاسبه خواهد بود.

 روش مصرف ملات ضد اسید  :

قبل از مصرف ملات ضد اسید  سطوح زیرکار باید مرطوب گردد. سپس با استفاده از یک میکسر مناسب (همزن + پره) اجزاء را مطابق با نسبت ترکیب اجزا در یک ظرف پلاستیکی تمیز مخلوط نمایید. همیشه زمانی که همزن روشن است جزء پودری را به جزء مایع اضافه کنید.  ملات ضد اسید آماده شده باید بسته به نوع کاربرد با یک ماله نازک کاری یا کاردک حداکثر تا ضخامت ۵ میلیمتر در هر مرحله اجرا شود. برای رسیدن به ضخامت های بیش از ۵ میلیمتر مراحل اجراء باید به صورت لایه لایه تا رسیدن به ضخامت مطلوب صورت پذیرد.

 • از افزودن آب یا هر گونه حلال ملاتجدا خود داری کنید
 • کارپذیری ملات ضد اسید پس از آغاز واکنش اجزاء کاهش می یابد لذا همیشه آن مقدار از اجزا را با هم مخلوط کنید که در مدت زمان کارپذیری مصرف شود.
 • ملات ضد اسید اجرا شده را حداقل به مدت ۲۴ ساعت از آب و رطوبت محفوظ نگهدارید.
 • ابزارها را بلافاصله پس از استفاده با آب بشویید.

نحوه نگهداری ملات ضد اسید  :

ملات ضد اسید یک سال در بسته بندی اولیه ، دور از رطوبت و تابش طولانی نور خورشید ، در دمای ۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد قابل نگهداری می باشد.